Ikigai

by SuPrensesi

Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı 

Yazarları :  Hektor Garcia & Francesc Miralles (Her iki yazar da İspanyolmuş, Japonları ispanyolların kaleminden okuyacağımız bir kitap)

Bu kitabı ilk okumaya başladığımda sıkılıp bir kenara atmıştım, sonra tekrar bir heves gelip bir kerede bitirdim.

Japonlara göre herkesin bir ikigaisi vardır, bir varoluş sebebi yani.

Uzun yaşamanın sırrı aslında biraz da bu ikigaiyi bulup sıkı sıkıya sarılmak. Tabiki stres gibi uzun ömrün katili faktörleri de göz önünde bulundurmak ve önlemini almak şartıyla…

Kitapta uzun yaşayan insanların sözlerinden, Japonyanın en uzun yaşayan insanların yaşadığı Okinawa ili ve özelliklerinden bahsedilmiş.

Benim en çok dikkatimi çeken kavram ‘ Hara hatchi bu’. Bu kavram bize neredeyse doyduğumuzu ama birazcık daha yiyebileceğimizi hissettiğimizde yemeyi bırakmamızı söylüyor! Ve ne yazık ki bu kavramı uygulamaya başlamanın en kolay yolu tatlıyı es geçmeden geçiyor 🙁  Benim gibi yemeği tatlı için yiyen  bir tatlı düşkünü için çok kötü bir haber ne yazık ki. Yani daha uzun yaşamak için daha az yemek diyor Japonlar. Kalori sınırlamasının yararı vücuttaki IGF-1 (insülin benzeri büyüme faktörü) seviyesini azaltmakmış. IGF-1 yaşlanma sürecinde önemli rol oynayan bir proteinmiş ve bu proteinin kanda fazla oluşu insanların ve hayvanların yaşlanma sebeplerindenmiş. Oruç tutmak o nedenle sindirim sistemini temizlediği ve mideyi dinlendirdiği için yararlı.

Peki bu IGF-1’e karşı bizim yaşlanmamızı geciktiren veya önleyen bişey var mı derseniz o da antioksidanlar, hücredeki oksidasyon sürecini yavaşlatan, hasara sebep olan ve yaşlanmayı hızlandıran serbest radikalleri nötrleyen moleküllerdir.

Antioksidan zengini birkaç gıda ; ton balığı, havuç, lahana, soğan, tatlı patates, biber.  Bunlara ilave olarak yeşil ve yasemin çayı da var.

Beslenmenin yanında hareket de en önemli uzun yaşam sırrı. Her sabah yaptıkları ısınma hareketleri (Rajio taisou) ilk gördüğümüzde çok basitmiş dedirtecek cinsten fakat burda en önemlisi bir devamlılığın olması. Bu hareketler yoğunluğu düşük fakat olabildiğice çok eklemi çalıştırmaya yönelik. İşte bu hareketler ;

Bir de yoga var. Yoga Hindistan’dan geliyor fakat Japonya’da da çok popülermiş ve neredeyse herkes tarafından yapılıyormuş. Güneşi selamlamak (hatha) yoganın en bilindik egzersizi. Hiç değilse bunu her gün yapsam bu bile benim için bir başarı…

Güneş nasıl selamlanır?

Bu kitabın en çok hoşuma giden iki Japon terimi ;

Wabi-sabi ve ichi-go ichi-e  

Wabi-sabi çevremizdeki dünyanın kısa, değişken ve kusurlu doğasının güzelliğini gösteren bir Japon terimi. Güzelliği mükemmellikte değil, kusurlu ve eksik şeylerde aramalıyız.

Tamamlayıcı bir başka Japon kavramı da ichi-go ichi-e. ‘Şu anda bir tek bu an var ve bir daha gelmeyecek’ olarak çevrilebilir. İşin sırrı, bazı şeyler üzerinde kontrolümüzün olmadığını, zamanın geçtiğini ve çevremizdeki dünyanın geçici doğasını kabul etmek. Ichi-go ichi-e bize ana odaklanmamızı ve hayatın sunduğu her anın tadını çıkartmamızı öğretir…

İkigai : yaşam sanatının on kuralı ile notlarımı toparlıyorum…

  1. Aktif kalın, emekli olmayın. Sevdiği şeyi yapmaktan ve iyi yaptığı şeylerden vazgeçen kişi yaşam gayesini kaybeder.
  2. Ağırdan alın. Aceleci olmak yaşam kalitesi ile ters orantılıdır. Ananem hep ‘yavaş giden, erken gider dermiş ‘ kitapta da buna benzer bir deyiş var ‘yavaş yürüyün, çok ilerleyin.’  Kısaca telaşı arkamıza bıraktığımızda, yaşam ve zaman yeni bir anlam kazanır!
  3. Midenizi tıka basa doldurmayın. Sofradan her zaman mideniz yüzde 80 dolduğunda kalkın der Japonlar.
  4. Çevrenizde iyi arkadaşlarınız olsun. Yaşamak için en iyi ilaçlardan biri arkadaşlardır.
  5. Bir sonraki doğum gününüze kadar şekle girin. Egzersiz yapmak mutluluk hormonu salgılamamızı sağlar. Bu benim için 2019 hedefi olabilir.
  6. Gülümseyin. Neşeli bir tavır hem rahatlatır hem de arkadaş kazandırır.
  7. Doğayla tekrar bağlantı kurun. Şarj olmak için sık sık doğaya dönün.
  8. Teşekkürlerinizi sunun. Her gün bir dakikanızı ayırın ve atalarınıza, soluduğunuz havayla ve yediğiniz yemekle sizi destekleyen doğaya, gününüzü aydınlatan ve hayatta olduğunuz için kendinizi şanslı hissettiren arkadaşlarınıza ve ailenize teşekkürlerinizi sunun.
  9. Anı yaşayın. Geçmişten pişmanlık duymayı ve gelecekten korkmayı bırakın. Sahip olduğunuz tek şey bugün. Tadını çıkarın. Hatırlamaya değer kılın.
  10. Ikigainizi takip edin. İçinizde bir tutku, günlerinize anlam katan eşsiz bir yetenek ve en iyi yönünüzü sonuna kadar paylaşmaya götüren bir şey var. Henüz ikigainizin ne olduğunu bilmiyorsanız göreviniz onu keşfetmek olsun…

İyi okumalar…

You may also like

bir yorum bırakın