Anasayfa KitapBüyükler için Kitaplar 1 Yeni Bildiriminiz Var !

1 Yeni Bildiriminiz Var !

by SuPrensesi

Evet evet kitabın adı bu 🙂 Bende aynı sosyal medyadaki mesajlarımı okuma hissi verdi. Su gibi kendini okutturan bir kitap. Dr.Öğr. Üyesi Yavuz Samur’un (@YavuzSamur) kitabı. İçinde #DijitalÇağdaÇocukYetiştirmek ile ilgili herşey var. Tavsiye oyunlar, programlar, youtube kanalları da bonusları.

Kitapta beni en çok vuran cümlelerden biri :

Teknoloji bağımlılığı diye birşey yoktur. Çocuğuyla kaliteli vakit geçirmeyen anne babalar vardır!

Açıkçası eskiden Su istediği uygulamayı indirebiliyordu, taa ki kredi kartımda aylık oyun ödemesi görene kadar. 🙁  Daha sonra bu oyun indirme işlemi öncesi benden onay istensin olarak ayarladım. Amma velakin baktığım tek şey uygulama/oyunun ücretli olup olmadığı. Bu kitapta diyor ki ; çocuğunun tabletinde hangi oyunlar olduğunu bilmeyen anne baba ile çocuğunun kitaplığında hangi kitap olduğunu bilmeyen anne baba aynıdır! Bunu okuyunca ben bir aydınlanma yaşadım. Artık uygulma/oyunların yaş sınırını kontrol ediyorum, yorumlara bakıyorum ki buradan gelebilecek zararları elimine edebileyim. Bu zararların farkında bile değildim, kitabı okuyana kadar 🙁

Kitapta dijital dünya ile birçok şey var, tekrar tekrar açılıp bakılacak bir kitap. Ama kitaptaki vurgu şu ki çocukların bu dünyadan uzak durmasını istiyorsak bizim de uzak durmamız gerekiyor!

Çocuklar için asıl tehlike Youtube!!!  Çünkü momo vb kötülük yüklü olayları buradan çocuklara ulaştırıyorlar. O nedenle çocuğun izlediği videoları sıkı takip etmeli ve mümkünse TV den izlemesini sağlamalıyız ki biz de bir yandan görelim ne izliyor. Her zaman mümkün olmayabilir o zaman da tabletin  (veya hangi cihazdan izliyorsa) Youtube’un  ayarlar menüsünden ‘Kısıtlı Mod’u aktif hale getirmeliyiz! Aynı şekilde uygunsuz bir video gördüğümüzde de ‘Şikyet et’ ile şikayette bulunmalıyız.

Kitapta içerik ile ilgili sınıflandırma yapan 3 adet web sitesi tavsiyesi var;

https://www.commonsensemedia.org

https://www.cocukicinicerik.com

https://www.egitimcantasi.com

Online öğrenme siteleri;

http://www.khanacademy.org.tr

https://www.edx.org

https://www.udemy.com

Güvenle oynatabileceğimiz 5 oyun; 

  1. Pac-Man (Stratjik düşünme, hızlı karar verme)

2.  MentalUP (Dikkat, hafıza, mantık, görsel ve sözel beceriler)

3. Ateş ve Su (Mantık, planlama)

4. Red Ball (Uzamsal algı, planlama)

5. Fruit Ninja (Refleksler, dikkat)

Tavsiye Kutu Oyunları ; Abalone, Mangala,Quoridor, Go

Buna benzer birçok öneri daha var kitapta…

İyi okumalar…

You may also like

bir yorum bırakın