Anasayfa Genel Küba ve tütün …

Küba ve tütün …

by SuPrensesi

Küba’da gezilecek o kadar çok yer var ki … En başta da tütün tarlaları ve muhteşem vadileri geliyor…

Küba’ya gitmişken buraları görmeden gelmek olmazzz … Hadi başlayalımmm …

Havana’ya 2,5 – 3 saat mesafede olan ülkedeki en güzel manzaralardan bazıları olan batı Küba’daki Vinales Vadisindeki kırsal Pinar del Rio nefes kesici manzaralar sunar. Buraya Havana’dan günübirlik turlarla gidilebilir. Biz de öyle yaptık…

Yol üstünde uğradığımız mola yerleri bile muhteşemmm…

PINAR DEL RIO – VINALES VADİSİ  

Pinar del Rio bölgesi adada en kaliteli tütünlerin yetiştirildiği, tütün tarlalarının, üreticilerin ve fabrikaların yer aldığı, Küba’nın tütün başkentidir.  Vinales Vadisi de bu bölgenin incisi, 1979 yılında Unesco tarafından koruma altına alınmış. Vinales Milli Parkı için de Küba’nın en büyüleyici yeri denebilir.

Bir zamanlar bütün bölge birkaç yüz metre daha yüksekmiş. Daha sonra, 100 milyon yıl önce ikinci çağın son döneminde yeraltı nehirleri, kireçtaşı anakayadan uzaklaşarak geniş mağaralar yaratmış. Sonunda çatılar çökmüş, sadece bugün gördüğümüz erozyona uğramış duvarları bırakarak. Küba’da bir kireçtaşı karst vadisinin en güzel örneğidir ve adanın en büyük mağara sistemi olan Gran Caverna de Santo Tomas’ı içerir.

Bu bölgedeki Cueva del Indio Vinales adlı mağara sistemini gezdik. Yapılan  mağara yürüyüşü sonrası bir tekneye biniyorsunuz. Mağara içindeki nehirde yapılan kısa bir tekne yolcuğu ardında tekrar dışarıya çıkıyorsunuz.

Mağaranın olduğu vadide eski yerlileri canlandıran  bir arkadaş vardı ve bize oldukça eğelenceli dakikalar yaşattı.

Buradan sonra tütünlerin yetiştirildiği ve toplandıktan sonra dinlenmeye bırakıldığı tütün tarlalarından birine gittik.

Tütün iki şekilde yetiştiriliyormuş ; gölgede (sera yardımı ile) ve direkt güneşte. Gölgede yetiştirilen tütün çeşitleri daha çok puroyu sardıkları yapraklarda kullanılıyor. Tütün kurutulan kısımların çatıları  muz ağacı yaprağından, adanın ilk yerlilerinin evlerini yaptığı malzemeden . Güneşte yetişen tütün ise 4 ana çeşidi ile direk puronun içilen kısmına gidiyor.

Aslında tütün ve tütün grubundan hiiiç anlamam, tam bir yeşilaycıyım. O nedenle puro ile ilgili tüm yazdıklarım  hep anlatılanlardan ve okuduklarımdan 🙂 Sayısız çeşit Küba purosu varmış ancak Cohiba, Monte Cristo, Partagas, Romeo y Julietta gibi klasikler varmış.

Mural de la Prehistoria

Vinales  Vadisinin 4 km batısında yer alan bu 120 m uzunluğundaki tüm bir yamacı boyunca devam eden bu devasal mural Meksikalı ünlü sanatçı ve mural ustası Diego Rivera’nın halefi olarak görülen Leovigildo González Morillo’nun tasarımıdır. 1961 yılında yapılan “Mural de la Prehistoria” adlı eser üzerinde 18 kişi dört sene boyunca çalışmış. Devasa sümüklüböcek, dinozorlar, deniz yaratıkları ve insanların olduğu mural,  evrim teorisinin bir yorumu.

 

Giriş bir içki dahil 3 CUC , 09.00 – 18.00 arası açık.

Gelelim Puro alışverişine, puroyu Havana’da  resmi mağazasından , karaborsa merdiven altı üretimden ve de tarlalardan alabilirsiniz. Karaborsa ve tarlalardan çok daha uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Ancak tabi içenler için kalite fark ediyordur…

Küba’da en büyük hayal kırıklığı puro saran amcalar, baldırda puro saran kadınlar şehir efsanesiymiş 🙂 Hani bunun için gelmeyi düşünüyorsanız uyarması bizden 🙂 Görüp görebileceğiniz puro sarımı işte bu şekilde 🙂

 

Günün yorgunluğunu bir tütün tarlasında kahve eşliğinde atıyoruz. İsteyene puro ve romlu kahve de vardı 🙂

Bu yazımız da bu kadar 🙂

Görüşmek üzere…

You may also like

bir yorum bırakın